Kompiuterio gedimas
Ką darysiu, jei suges turimas kompiuteris? Net jei ir gausiu pakaitinį, jis bus tuščias ir kone bevertis? Tai klausimai, kuriuos derėtų užduoti kiekvienam kompiuterio naudotojui. O gal dabar laikas savarankiškai apie tai susimąstyti?
Jei skaitai šį straipsnį, o tavo kompiuteris sklandžiai veikia, tai esi tinkamu laiku tinkamoje vietoje.
Visų pirma, išsiaškinkime, kas baisaus gali nutikti kompiuteriui sugedus. Pasikalbėkime kaip apsaugoti informaciją, o tuomet kaip išvengti galimų gedimų arba kaip išvis įmanoma atsisveikinti su kompiuterio gedimų rūpesčiais?
Kompiuteriai neterminuotam laikotarpiui nuo 1 mėn.
Neįsijungia kompiuteris? Jis nebūtinai sugedęs!
Šį patarimą visada duodu savo klientams, kai girdžiu, jog nešiojamas kompiuteris neįsijungia ir yra be gyvybės ženklų. Tad įsitikinkime, ar tikrai kompiuteris neįsijungia:
- Patikrink, ar nešiojamas kompiuteris prijungtas prie elektros maitinimo. Ištraukus ir prijungus pakrovėją turi šviesti lemputės.
- Paspausk ir laikyk paspaudęs įjungimo mygtuką 20 sek. Tai priverstinis kompiuterio išjungimas ir nepaisant operacinės sistemos "geležis" išjungs kompiuterį.
- Palauk 10 sek. ir spustelėk įjungimo mygtuką. Kompiuteris turėtų įsijungti.
Kartais su Windows sistema nutinka taip, kad jis užmiega taip giliai, kad paprastai nebeatsibunda, tačiau tai nereiškia, kad kompiuteris sugedo. 9 iš 10 atvejų kompiuteris įsijungia ir pradeda veikti.
Kodėl sugedo kompiuteris?
Išsiaiškinkime dažniausias priežastis kodėl gali nutikti taip, kad neįsijungia kompiuteris. Tam yra dvi priežastys:
- Programinis gedimas ir virusai
- Techninis gedimas
Pirmuoju atveju kompiuterio darbas sutrinka programiškai. Tai gali įvykti dėl netinkamų, nelegalių programų naudojimo. Virusai taip pat gali sugadinti kompiuterį ir pradanginti jame esančius duomenis.
Beje, neseniai išėjęs Windows 11 atnaujinimas buvo toks visa griaunantis, kad keliems kompiuteriams teko perrašinėti operacinę sistemą. Ir nors esu už nuolatinį atsinaujinimą, kartais tenka prisiimti su tuo susijusią riziką. Žinoma, tai nereiškia, kad nenaujinti įrangos yra mažiau rizikinga.
Antrasis atvejis, techniniai gedimai: sugedęs pakrovėjas, nešviečiantis ekranas ar subyrėjęs kompiuterio diskas. Nuo atsitiktinio gedimo niekas nėra apsaugotas. Nuo kompiuterio sugadinimo apsaugo prevencija. Pavyzdžiui, kavos puodelis šalia kompiuterio, nuolat nešiojamas be dėklo ir laikomas ant kelių kompiuteris - nėra tinkami naudojimo būdai.
Taigi, kaip galima viso to išvengti ar minimizuoti žalą?
Svarbiausia, kas yra kompiuteryje ir ko gali nelikti
Dažnai duomenys yra svarbiau už patį kompiuterį. Ar turi atsarginę kopiją? Ar tik girdėjai apie ją? Yra keletas duomenų kopijavimo variantų. Vieną jų rekomenduoja daugelis specialistų:
- Isigyti keletą diskų ar usb atmintukų ir periodiškai persikelti kopijas. Taip bus užtikrinta, kad net jei turimi duomenys sugadinti, turėsi šiek tiek senesnius. Tai nėra automatizuota, bet užtikrintas fizinis saugumas.
- Debesis. Ypač aktualu nuolat naudojamiems failams. Galime pasiūlyti net 1tb google drive patikimame diske už 4 eur/mėn.
Apie duomenų tinkamą saugojimą kviečiu perskaityti.
Ką reikės daryti, jei kompiuteryje neliks reikalingos programos? Jei be reikalingos programos kompiuteris bevertis, tai labai suprantama baimė. Galima iš anksto tam pasiruošti kuriant atsarginę disko kopiją.
Daugelis naujausių programų versijų yra pasiekiamos naršyklėje ir nesunkiai gali būti persikeltos į kompiuterį. Protinga apie tai pamąstyti iš anksto.
Savarankiškas kompiuterio perrašymas
Jei programiškai kompiuteris veikia netinkamai ar buvo užkrėstas virusais, paprasčiausias sprendimo būdas yra tiesiog atstatyti jo gamyklinius nustatymus. Kompiuterio reset išvalymas nėra sudėtingas procesas ir jį gali atlikti kone kiekvienas vartotojas, atlikdamas darbus pagal instrukciją.
Išvalius ir norint išvengti kompiuterio pasikartojančio netinkamo veikimo, jį būtina tinkamai paruošti. Nenustebsiu, kad iki šiol nenaudojai skirtingų vartotojų, kurie padeda dirbti saugiau. Kviečiu paskaityti apie tai ir sužinoti kaip tinkamai paruošti kompiuterį su Windows 10.
Kompiuterio remontas pas meistrus
Jei visgi baisu atlikti kompiuterio duomenų atstatymą ar reikalingas techninis kompiuterio remontas, teks kreiptis į meistrus. Ardyti kompiuterio savarankiškai tikrai nerekomenduoju, nes nauji kompiuteriai yra tikri technikos stebuklai, jautresni už moterį ir netinkamas remontas gali būti pražūtingas.
Garantinis remontas ar iškart vežti pas meistrus, kurie yra netoliese? Derėtų iš anksto pagalvoti, ką reikės daryti įvykus gedimui - ir bent jau išsaugoti pirkimo dokumentus. Garantinis remontas, tikėtina, bus gerokai ilgesnis, nei tai atliktų šalia esantys meistrai. Visgi garantinis remontas gali būti nemokamas. Dažniausiai kompiuteriams suteikiama 24 mėn. garantija perkant kaip fiziniams asmenims ir 12 mėn. juridiniams.
Kaip dirbti, kol kompiuteris remontuojamas?
Šioje situacijoje baimintis nereikia. Sprendimas yra naujas kompiuteris. Tam yra neterminuota kompiuterių nuoma nuo 1 mėnesio periodo. Už keliasdešimt € problema bus išspręsta per 1 dieną.
Daugiau sprendimų sugedus kompiuteriui?
Yra ir kita alternatyva. Jei kompiuterio gedimas baisu ir nori, kad niekada nereikėtų tuo rūpintis, reikia spręsti šakninę problemą. Nuosavybės valdymas priverčia būti atsakingu už tai, ko visai nenori.
Išbandyk nuomos paslaugą ir daugiau nesuk galvos dėl kompiuterio gedimų ir jo administravimo.
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.