Kodėl kompiuterio klaviatūra QWERTY?
Man visada atrodė įdomu - kodėl telefono mygtukuose sudėliotos raidės abėcėlės tvarka, o kompiuteryje ne. Kur ABCDE kompiuterio klaviatūra? Kodėl niekur tokios nėra?
Girdėjau mintį, kad QWERTY išdėstymas buvo sugalvotas siekiant pakeisti standartinį ABCDE išdėstymą, kuriuo žmonės mašinėlėmis pradėjo spausdinti pernelyg greitai. Skamba juokingai? Pamaniau, kad būtų įdomu sugriauti šį mitą ir pasidomėti, kodėl ištikro išdėstymas yra QWERTY.
Teorija, kaip atsirado klaviatūra QWERTY?
Klaviatūrų pradžia neabejotinai siejama su spausdinimo mašinėlėmis. Politikas, išradėjas ir laikraščių žmogus Christopher Latham Sholes investavo itin daug laiko ieškodamas efektyvaus būdo dirbti spausdinimo mašinėle. Tuometinė problema buvo tai, kad pirmosios mašinėlės klaidingai atvaizduodavo, jei teksto rinkėjas greitai spausdindavo gretimas raides. Taigi idėja buvo atskirti populiariausius raidžių derinius kaip “th” ar “he”. Visgi laikantis šios teorijos dar vienas derinys “er” liko nepašalintas? Ne, jis buvo apgalvotas ir mašinėlės paskutinę sekundę pakeistos variantu QWERTY, kai pradinis variantas buvo be “er” derinio su išdėstymu QWE.TY.
Populiarumas
1873 m. Sholes ir ginklų gamintojas Remington pasirašo sutartį bei pradeda gaminti spausdinimo mašinėles. Jos tapo itin populiarios ir 1890 metais jų buvo daugiau nei 100.000.
Įdomu pastebėti ir tai, jog toks klaviatūros išdėstymas tapo lyg įmonės išskirtinumu. Buvo organizuojami mokami kursai siekiant apmokyti pirkėjus spausdinti vis didesniu greičiu. Be to, verslams, kuriems reikėjo tekstų surinkėjų, teko rinktis Remington’o mašinėles, nes ir specialistų dirbančių jomis buvo daugiausiai. Taigi, užburtas augimo ciklas įsisuko ir QWERTY nebeužleido rinkos.
Kodėl QWERTY klaviatūra kompiuteryje?
QWERTY klaviatūros išdėstymas kompiuterio naudotojui neturi kito paaiškinimo, kaip tiesiog įprastas. Taigi visai gali būti, kad naudojant nebemechaninius, o elektroninius prietaisus, naujas klaviatūros išdėstymas pasirodys mūsų įrenginiuose. Be to, nauji įrenginiai vis labiau atitolsta nuo mechaninės spausdinimo mašinėlės, nes dažnai tenka liesti jutiklinį ekraną, o ne spausti mechaninius mygtukus.
Apibendrinimas
Mano nuostabai mitas, kad su ABCDE mašinėle vartotojai tiesiog spausdino pernelyg greitai nebuvo visiška nesąmonė. Tai tiesiog buvo to laikmečio mechaninių mašinėlių apribojimo ir funkcionavimo trikdis, kuris atsirasdavo dėl greito gretimų raidžių spausdinimo.
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.