Kaip greitai paruošti kompiuterį?
Pamenu, kai vaikystėje gavus kompiuterį, jo dėžę vežėme kompiuteristui ir jis paruoštas buvo tik po keletos dienų.
Kaip manote, per kiek laiko galima paruošti naują kompiuterį darbui? Tikėtina, kad tam reikia tik 2 valandų.
Esu pastebėjęs, kad vienas iš puikaus kompiuterio bruožų yra greitas paruošimas - kai nedaug reikia atlikti naujinimų, programas galima siųsti ir diegti visas vienu metu, nelaukiant kol vienos instaliacija bus baigta ir reikės pradėti kitos programos instaliaciją. Išpakavę kompiuterį, juo naudotis galėsite maždaug po 15 min, kurios skirtos baziniams nustatymams, prisijungimui prie interneto ir kt. Dirbti galėsite po 1-2 valandų, priklausomai nuo programų poreikio, nes būtent tiek užtrunka paruošiamieji darbai. Svarbu nepamiršti kompiuterio Windows atnaujinimų, kurie priklausomai nuo kompiuterio ir interneto greičio gali trukti ir pusdienį, o gali tekti palikti ir per naktį. Pastebėjau, kad lėtas, o taip pat ir žemesnės klasės kompiuteris ruošiamas gali būti ir dvigubai ilgiau. Pvz., Lenovo į vartotojų klasės kompiuterius mėgsta pridėti nebūtinas ir dažnai nereikalingas programėles, kaip antivirusinės ar žaidimai, kurios nėra būtinos. Klientui ruošiant visiškai švarų kompiuterį, tai užima dar papildomo laiko.
Kaip paruošti kompiuterį darbui? Reikia atlikti 5 dalykus:
- Prijungti prie interneto;
- Atnaujinti operacinę sistemą;
- Pasirūpinti bazinėmis saugumo priemonėmis;
- Įdiegti biuro programas (Office 365, WPS Office);
- Įdiegti papildomas programas.
1. Pirmas darbas – interneto ryšys
Jei tai nešiojamas kompiuteris, jungtis patogiausia per Wi-Fi. Tiesiog įvedate slaptažodį ir viskas - prisijungėte prie interneto. Tiesa, įjungus kompiuterį, iškart jungti jo prie interneto nerekomenduoju, nes tuomet Windows 10 prašo prijungti nuotolinę paskyrą. Įmonėje mes jų nenaudojame ir norime paruošti kompiuterį darbui be slaptažodžių ir individualizavimo, todėl jungiame prie interneto tik po to, kai Windows yra paruošti darbui.
Taip pat, internete yra nemažai video įrodančių, kad DNS pakeitimas juntamai pagerina tinklalapių krovimo greitį. Rekomenduojame atlikti itin paprastą pakeitimą nustatymuose:
Per tinklo adapterio nustatymus pridedate ne automatinį, o pasirinktą 1.1.1.1 (alternatyvus – 1.0.0.1).
Tai galite pamatyti pateiktoje nuotraukoje:
Čia trumpas video, kaip tai padaryti.
2. Operacinės sistemos atnaujinimas ir bendriniai nustatymai
Gali būti, kad dėl to kompiuteris gali neveikti tinkamai. Atnaujinimai reikalingi ir tam, kad tinkamai veiktų tiek touchpad, tiek pelė ar tiesiog kompiuteris palaikytų reikiamą ekrano rezoliuciją. Be to, niekada nežinote, kiek laiko kompiuteris praleido sandėlyje supakuotas, todėl per tą laiką operacinė sistema greičiausiai bus gavusi atnaujinimų. Atnaujinimai – tai ir saugumo spragų taisymas. Dėl to iš karto verta eiti į Nustatymus ir atsisiųsti atnaujinimus. Tai galima padaryti taip:
Nustatymai → Atnaujinimai → Saugumas.
Paspauskite ieškoti atnaujinimų (Check for Updates) mygtuką ir leiskite kompiuteriui atsisiųsti reikalingus atnaujinimų failus. Juos įdiekite ir jei reikalaujama, kelis kartus perkraukite kompiuterį. Be to, prijungus naudojamus išorinius įrenginius kaip pelytė ar monitorius, siūloma vėl patikrinti, galbūt atsirado rekomenduojamų atnaujinimų - taip itin lengvai ir greitai kompiuteris susidraugaus su prijungtais įrenginiais. Išskirtiniais atvejais gali tekti ieškoti išorinių įrenginių specialių programų, jas parsisiųsti ir diegti.
Kiti nustatymai, kaip laikas, klaviatūros kalbos, apatinio meniu programų parinkimas, ekrano šrifto dydis ir dizainas redaguojamas nustatymuose ir yra tikrai svarbus. Nereikalingos programos neturi būti rodomas apatiniame meniu, o naudojamos neturi būti pasiekiamos tik ieškant prie įdiegtų - viskas turi būti patogu.
3. Bazinės saugumo priemonės
Windows 10 turi antivirusinę Bitdefender. Svarbus saugumo žingsnis – slaptažodžio nustatymas. Kiekvieną kartą, kai įsijungiate kompiuterį, turite suvesti slaptažodį, kad atrakintumėte darbastalį. Kompiuterio slaptažodis turėtų būti sudėtingesnis, nei „123456“ arba „slaptazodis“. Mūsų rekomendacija sukurti du vartotojus:
- Administratorius su slaptažodžiu;
- Standartinis vartotojas su slaptažodžiu
Kompiuteriu naudojantis jungiamasi prie standartinio vartotojo. Tuo tarpu administratoriaus prisijungimas nėra naudojamas. Tokiu būdu užtikrinama, kad be administratoriaus slaptažodžio nebus įrašyta jokia programa. Jei naudojant kompiuterį parsisiunčiama kenkėjiška programa, jos paleisti-aktyvuoti standartiniam vartotojui nepavyks.
4. Biuro programos yra reikalingos kasdieniniam darbui
Populiariausia biuro programų rengyklė ir rinkos standartas, ypač verslo pasaulyje, yra Microsoft Office. Ši programa yra mokama – Microsoft Office 365 verslui paketo kaina yra apie 10 eur/mėn. Yra puiki nemokama alternatyva - WPS Office. Ji panaši į MS Office 365, tačiau neturi smulkių funkcijų. Esu turėjęs asmeninę patirtį, kai ruoštas dokumentas WPS Office ir vėliau atidarytas MS Office buvo iškraipytas, tad jei yra galimybė rekomenduoju MS Office.
Dar viena labai patogi alternatyva yra nemokama ir pasiekiama tiesiog prisijungus prie Gmail - Google Drive. Nieko įdiegti nereikia – viskas yra naršyklėje. Mūsų įmonė visus dokumentus laiko būtent čia. Taip užtikrinamas ir itin paprastas bei lengvas perėjimas prie kito kompiuterio bet kada, nes visi dokumentai laikomi debesyje. Na, o jei nenorite jaudintis, kad gali pritrūkti vietos jūsų Gmail talpinant dokumentus, turime sprendimą - 1TB Google Drive debesis už 4 Eur/mėn. Be to šį planą galite naudoti visai šeimai, ar įmonei.
5. Pagalbinės programos, kurių reikia kas dieną:
⦁ Naršyklė Google Chrome. Pati pirma programa, kurią diegiu savo naujajame kompiuteryje, tuomet prisijungiu prie jos ir randu viską, kas buvo ankstesniame kompiuteryje (nuo automatinių prisijungimų, slaptažodžių prie skirtingų web iki bookmark'ų). Ir šių dienų kompiuteryje juk 90% visų darbų yra naršyklėje. Taigi, kad pasikeitimas būtų lengvas pasidarykite saugų dviejų žingsnių prisijungimą prie Gmail ir viską sinchronizuokite - tuomet itin greitai turėsite naują kompiuterį su tuo, kas buvo senajame.
Windows 10 turi ir savo naršyklę Edge. Ji veikia sklandžiai ir gerai. Taip pat papildomai verta įsidiegti ir Mozilla Firefox. Keletas skirtingų naršyklių tikrai praverčia - jei kas nors neveikia vienoje, labai greitai galima patikrinti kitoje naršyklėje.
⦁ PDF reader programa. Populiariausia Adobe Acrobat PDF reader, per kurią galite dokumentą ir pasirašyti ir į jį įkelti įmonės spaudą. Tokiu būdu sutaupysite laiko - nereikės spausdinti kiekvieno dokumento, jį pasirašinėti ir antspauduoti.
⦁ Lightshot – programa, skirta ekrano nuotraukoms daryti. Labai patogu, kai reikia nubrėžti rodykles, apvesti tam tikras vietas. Be to, lengva pasidalinti nuoroda į sukurtą nuotrauką.
⦁ ZIP, RAR programos – tai programos, skirtos suarchyvuoti/išarchyvuoti failus. Itin paprasta ir nemokama Winrar programa.
Papildomos programos, kurios taip pat gali būti naudingos:
⦁ Nuotoliniams susitikimams - Zoom. Itin populiari ir verta išskirti, kaip programą, kuri nėra skirta kasdienos susirašinėjimams, o konkrečiai vaizdo skambučiams, susirinkimams.
⦁ Bendravimo programėlės – WhatsApp, Viber, Facebook Messenger, Skype ir kitos programėlės, skirtos bendravimui. Daug kas veikia telefonu, bet ant ekrano patogiau rašyti, dalintis nuotraukomis.
⦁ Medijos programos skirtos žiūrėti video ar klausytis muzikos. Windows 10 turi savo programėles, tačiau jos daug kam gali pasirodyti ne itin patogios (būtent kaip ir MS EDGE), todėl galima įsidiegti alternatyvias programėles. Video peržiūrai – VLC media player, muzikai – Spotify.
⦁ Irfanview – paprasta ir greita iliustracijų peržiūros programa. Ji turi kelias naudingas funkcijas – sumažinti dydį, apkarpyti, retušuoti. Tai bazinė nuotraukų peržiūros programa. GIMP – dar viena nuotraukų redagavimo programa su plačiomis galimybės, tačiau dirbant su ja reikia daugiau žinių.
Windows 10 tarnaus jums, kuomet bus paruošta tinkamai
Visa tai užima nemažai laiko ir pastangų, todėl rekomenduojame paruošimo darbus patikėti profesionalams. Tuomet gavus kompiuterį liks tik jį įsijungti ir... dirbti.
Dirbk gudriau
Gali mažiau rūpintis ir neišlaidauti - naujas kompiuteris darbui su nuotoline priežiūra. Išsinuomok per 1 min.. Nemokamas pristatymas, keitimas ir grąžinimas!
Turi klausimų? Susisiek!
Tautvydas
Vadovauja kompiuterių nuomos įmonei nuo 2015 m. Rašo apie nešiojamus kompiuterius, programas verslui ir knygų apžvalgas.